Blountville
48° F
Overcast
Overcast
Greeneville
48° F
Overcast
Overcast
Abingdon
47° F
Overcast
Overcast
Advertisement

High school football scores 11-9

Published On: Nov 09 2012 11:23:52 PM CST
Updated On: Nov 10 2012 07:02:57 AM CST

This is Friday Night Huddle for November 9, 2012.

High school football scores 11-9

Tennessee

Class 1A
Second Round 
Coalfield 38, Cloudland 14
 
Collinwood 14, Jo Byrns 12
 
Eagleville 19, Moore County 16
 
Gordonsville 14, South Pittsburg 13
 
Greenback 62, Copper Basin 26
 
Huntingdon 63, Union City 27
 
Nashville Christian Academy 24, Clarksville Academy 0
 
West Carroll 28, Halls 13

 
Class 2A
Second Round 
Adamsville 56, Mt. Pleasant 6
 
Boyd Buchanan 21, Oneida 6
 
Dresden 35, Trinity Christian Academy 22
 
Friendship Christian 42, Cascade 6
 
Grace Christian 28, Silverdale Baptist Academy 20
 
Loretto 21, White House-Heritage 7
 
Marion County 48, Trousdale County 21
 
Peabody 40, Westwood 12

 
Class 3A
Second Round 
Alcoa 49, Sweetwater 14
 
CAK 23, Kingston 7
 
Cheatham County 36, Fairview 21
 
CPA 37, Westmoreland 14
 
Elizabethton 38, Gatlinburg-Pittman 0
 
Hickman County 13, East Hickman 7
 
Milan 39, Camden Central 14
 
Sullivan North 35, West Greene 7

 
Class 4A
Second Round 
Covington 42, Sheffield 6
 
East Hamilton 35, Page 14
 
Giles County 47, Notre Dame 7
 
Knoxville Fulton 42, Greeneville 14
 
Liberty Magnet 42, Lexington 18
 
Livingston Academy 37, DeKalb County 14
 
Trezevant 36, Mitchell 6
 
White House 23, Maplewood 22

 
Class 5A
Second Round 
Beech 35, Hillsboro 6
 
Clarksville NE 49, Centennial 34
 
Columbia 47, Tullahoma 24
 
Jackson Northside 41, Hamilton 6
 
Ooltewah 31, Lenoir City 7
 
Powell 28, Knoxville West 17
 
Ridgeway 49, Craigmont 28
 
Tennessee 29, Morristown West 21

 
Class 6A
Second Round 
Brentwood 34, Nashville Overton 14
 
Germantown 24, Millington 23
 
Kingsport Dobyns Bennett 28, Sevier County 21
 
Maryville 39, Oak Ridge 25
 
Mt. Juliet 39, Dickson County 10
 
Riverdale 31, McMinn County 6
 
Siegel 40, Blackman 10
 
Whitehaven 54, Southwind 0

 
Division 2 Class A
Quarterfinal 
DCA 21, University-Jackson 20
 
ECS 42, Fayette Academy 0
 
Knoxville Webb 49, Harding Academy 21
 
St. George's 31, Franklin Road Academy 7

 
Division 2 Class AA
Quarterfinal 
Brentwood Academy 44, Briarcrest 17
 
Ensworth 37, McCallie 7
 
MBA 36, CBHS 21
 
MUS 20, Baylor 14

 

Virginia

AAA Eastern Region
Division 5
First Round 
Hampton 34, Norcom 6
 
Lake Taylor 51, Maury 0
 
Lakeland 16, King's Fork 15
 
Phoebus 35, Heritage-Newport News 7
 
Division 6
First Round 
Ocean Lakes 34, Granby 3
 
Oscar Smith 35, Bayside 12
 
Salem-Va. Beach 18, Grassfield 13
 
AAA Northern Region
Division 5
First Round 
Langley 21, Hayfield 14
 
South County 19, James Madison 14
 
Stone Bridge 69, Edison 7
 
Yorktown 37, TJ-Alexandria 7
 
Division 6
First Round 
Centreville 28, West Potomac 11
 
Chantilly 56, James Robinson 21
 
Oakton 20, Lake Braddock 13
 
Westfield 49, West Springfield 7
 
AAA Northwest Region
Division 5
First Round 
Brooke Point 28, GW-Danville 20
 
Mountain View 45, Massaponax 21
 
Division 6
First Round 
Battlefield 17, Woodbridge 0
 
Colonial Forge 27, Patrick Henry-Roanoke 20
 
AA Region 1
Division 3
First Round 
Park View-South Hill 26, Brunswick 0
 
York 26, Poquoson 6
 
Division 4
First Round 
Courtland 21, Warhill 7
 
King George 34, Grafton 28
 
AA Region 2
Division 3
First Round 
Kettle Run 24, Warren County 21
 
Monticello 44, Fauquier 14
 
Skyline 43, Loudoun Valley 6
 
Western Albemarle 55, Charlottesville 20
 
Division 4
First Round 
Briar Woods 34, Powhatan 7
 
Liberty-Bealeton 27, Sherando 10
 
Loudoun County 36, Woodgrove 7
 
Tuscarora 42, Millbrook 21
 
AA Region 3
Division 3
First Round 
Liberty-Bedford 36, R.E. Lee-Staunton 14
 
Northside 34, Fort Defiance 7
 
Division 4
First Round 
Jefferson Forest 32, E.C. Glass 28
 
William Byrd 23, Lord Botetourt 0
 
AA Region 4
Division 3
First Round 
Cave Spring 45, Abingdon 0
 
Marion 42, Tazewell 6
 
Division 4
First Round 
Christiansburg 64, Bassett 28
 
Pulaski County 32, Magna Vista 0
 
A-Eastern Section
Division 1
First Round 
Central Lunenburg 61, Middlesex 12
 
Colonial Beach 40, Lancaster 14
 
Covington 51, Rappahannock 28
 
Franklin 56, Craig County 9
 
Parry McCluer 33, Charles City 7
 
Sussex Central 14, Bath County 10
 
William Campbell 41, West Point 22
 
Division 2
First Round 
Buckingham County 48, Clarke County 20
 
Central Wise 41, Amelia County 19
 
East Rockingham 35, Washington & Lee 7
 
Essex 28, Luray 12
 
Goochland 55, Windsor 7
 
King William 27, Madison County 13
 
Manassas Park 64, Nandua 17
 
A-Western Section
Division 1
First Round 
Eastside 23, Northwood 16
 
Galax 49, Chilhowie 15
 
George Wythe-Wytheville 46, Eastern Montgomery 13
 
Rural Retreat 32, Hurley 6
 
Division 2
First Round 
Fort Chiswell 44, Grundy 3
 
Giles 41, James River-Buchanan 14
 
Grayson County 44, Gretna 31
 
John Battle 24, Virginia High 19
 
Riverheads 63, Floyd County 20
 
Stuarts Draft 55, Dan River 27
 
Wilson Memorial 40, Glenvar 0